عایق پشم سنگ

ﺳﻪشنبه, 17 مرداد 1396 2757 چاپ این صفحه

 

 

 

پشم سنگ كه در زبان انگليسي Rock Wool ناميده مي‌شود، در خانواده عایق های حرارتی و صوتی متشکل از الیاف معدنی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است. پشم سنگ دارای ضریب انتقال حرارتی بسیارکم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.


ماده اوليه اصلي براي توليد اين عايق، سنگ بازالت، از گروه سنگ‌هاي آذرين است كه بازمانده فعاليت‌هاي آتش‌ فشاني است و در كشور ما به وفور وجود دارد
محصولات عايق پشم سنگ نقش مهمي و چشم گیری در صرفه جويي انرژي به وسيله كاهش مصرف انرژي در خانه‌ها، ساختمان‌هاي اداري و تجاري و كارخانه‌هاي توليدي داردعايق كاري اصولي كمك مي‌كند كه در خانه‌ها و محل كارمان انرژي فوق العاده كمتري مصرف شود، البته استفاده از این عایق ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده را بالا برد ولی با نگاهی آینده نگر متوجه خواهیم شد در دراز مدت این کار در هزینه‌ها صرفه جویی شود.

صرفه جويي در مصرف انرژي به وسيله عايق كاري به محيط زيست نيز كمك مي‌كند. عايق پشم‌سنگ به وسيله كاهش انرژي مورد لزوم براي گرم يا سرد كردن خانه‌ها و ساختمان‌‌هاي تجاري از متصاعد شدن دي اكسيد كربن بيشتر جلوگيري مي‌كند.

برای کاهش هزینه بالای انرژی در هنگام ساخت ساختمان‌ها استفاده از عایق‌های حرارتی ، ضروری می‌باشد البته استفاده از این عایق ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده را بالا ببرد ، ولی با نگاهی آینده نگر متوجه خواهیم شد در کمترین زمان در هزینه‌های مصرف انرژی صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

 

 

خواص کلی

مهمترين ويژگي عايق پشم سنگ مقاومت استثنايي آن در برابر آتش است. پشم سنگ آتش‌گير نيست و مشتعل نمي‌شود در نتيجه به عنوان نوعي حفاظ در برابر آتش شناخته شده است. به همين دليل در اكثر كشورها تخفيف‌هاي ويژه‌اي در مورد بيمه ساختمان‌هايي كه با پشم سنگ عايق شده باشند قائل مي‌شوند.
پشم سنگ محيط مناسبي براي رشد آفت، قارچ،‌ باكتري و حشرات موذي نيست و به عنوان يك ماده غيرآلي در برابر اين انگل‌ها مصونيت دارد
بين انواع عايق‌هايي كه تا به حال در دنيا ساخته شده‌اند، پشم سنگ بي‌ضرر ترين آنهاست و با محيط ‌زيست كاملا سازگار است.


 

امتيازات پشم سنگ

از ویژگی‌های مهم عایق پشم سنگ، مقاومت در برابر آتش می‌باشد.

هنگام بروز حریق سازه‌های فلزی (جذب حرارت زیاد و داغ شدن)، مقاومت مکانیکی خود را از دست داده و کل سازه فرو می‌ریزد؛ بنابراین از عایق پشم سنگ برای عایق کاری سازه‌های فلزی استفاده می‌گردد (ستون‌ها و تیرهای ساختمان را با پشم سنگ با روش‌های مناسب عایق کاری می‌کنند) و  در صورت تداوم حریق برای سازه هیچ مشکلی به وجود نمی آید.

پشم سنگ بصورت ماده اي با ويژگي هاي مشخص و استاندارد قابل توليد است .

 تحت تاثير ترکيبات شيميايي و يا ميکرو ارگانيسم ها تجزيه نمي شود .

در صورت استفاده از پشم سنگ در کاشت گیاهان  هوادهي ريشه در آن بخوبي صورت مي گيرد .

 به دليل حفظ رطوبت کافي , گياهان کمتر تحت تاثير کم آبي موقت قرار مي گيرند .

پشم سنگ ماده اي سبک استريل و عاري از عوامل آلوده کننده است.

 

 

انواع پشم سنگ

- پشم سنگ رول

- پشم سنگ تخته ای (پانل)

- پشم سنگ یکطرف توری

- پشم سنگ دور لوله

- پشم سنگ فله