عایق پشم سرامیک

ﺳﻪشنبه, 17 مرداد 1396 2270 چاپ این صفحه

عايق هاي پشم سراميك از جمله عايق هاي نسوز (Refractory) محسوب شده و از بهترین و مقاوم ترین نوع از عایق های نسوز به شمار می آید که با استفاده از اکسید آلومینیوم و سیلیس تشکیل می شوند.

در تولید پشم سرامیک مواد اصلی تشکیل دهنده از جمله اکسید آلومینیوم و سیلیس در ابتدا به صورت به پودر می باشد که با عبور از صافی و فیلترهای گوناگون با مقیاس های که به آن نیاز است، با یکدیگر ترکیب می شوند. سپس پودر ترکیبی در کوره ذوب می شود و با تکنیک نیروی گریز از مرکز به الیاف تبدیل می گردد. الياف حاصله به ماشين توزيع رفته تا توزين مناسب بيابد. اين مرحله سبب افزايش كيفيت ماده ي نهايي ميشود. همزمان با اين مرحله، گازها و باقي مانده ها از درون فيبرها و روي الياف به بيرون كشيده شده و الياف تميز مي شود. سپس الياف تميز به كوره عمليات آنيلينگ مي رود. پس از خروج از كوره آنيل، الياف بريده شده و با فشار يا با دوخته شدن، به شكل محصول مورد نظر در مي آيد. پشم سراميك داراي تركيبات شيمياييAl2O3,SiO2,Fe2O3,CaO + MgO,Na2O +  K2O  مي باشد.
روش گفته شده، به نام روش Fiberexcel شناخته شده و روش رايج و اقتصادي توليد پشم سراميك است و بيشتر براي توليد فيبرهاي آمورف (Amorphous) استفاده مي شود. روش ديگري نيز به نام Fibermax وجود دارد كه در مراحل اوليه، به جاي ذوب مواد تشكيل دهنده پشم سراميك، از روش هاي شيميايي براي تركيب مواد استفاده مي شود. اين روش بسيار هزينه‌بر ميباشد و براي توليد الياف چندكريستالي (Polycrystalline) با تحمل دمايي بسيار بالا و مخصوص صنايع هوافضا و راكتورهاي هسته اي بكار مي رود.

 

پشم سرامیک دارای تحمل حرارتی بسیار بالایی شامل 1400 درجه سانتی گراد می باشد و در شکل های مختلفی از جمله فله ای، الیاف بافته شده، رولی و پتویی بافت شده تولید شده است.

پشم سراميك خواص آكوستيكي خوبي از خود نشان مي دهد و استفاده از آن در جاهايي كه هم نياز به عايق حرارتي و هم صوتي در لايه هاي بسيار نازك و سبك، مانند بدنه خودروها، توجيح اقتصادي پيدا مي كند. همچنين، به دليل مقاومت حرارتي بسيار زياد آن، از پشم سراميك مي توان به عنوان عايق ضدآتش در سازه ها و عایق حرارتی و الکتریکی در کوره های القایی و الکتریکی نيز استفاده كرد.

مقاومت پشم سرامیک در مقابل شوك هاي حرارتي بسيار زياد است. اين خاصيت باعث مي شود تا از اين نوع عايق در جاهايي كه پيك حرارتي شديد وجود دارد، مانند ترمز خودروها، استفاده شود.

 

انواع عایق پشم سرامیک:

پشم سرامیک رول (Blanket)

پشم سرامیک تخته ای (board)

زد بلوک (مدول – module – z block )

کاغذ نسوز (Paper)

پنبه نسوز سراميكي (Bulk)